15 Haziran, 2024
HAMİLELİKTE D VİTAMİNİ

Hamilelik döneminden itibaren D vitamini hem sizin, hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimi için oldukça önemlidir. Bebeğinizin, doğum sonrasında raşitizm ya da kemiklerin yumuşaması gibi kemik hastalıklarını yaşamaması için D vitamini yönünden zengin besinleri tüketmeli ve D vitamini takviyeli vitaminler kullanmalısınız.
Hamileliğiniz boyunca D vitamini takviyesi almanız; yorgunluk, bitkinlik, diş kırılmaları, sırt, kas ve eklem ağrılarını yaşamanızı da minimuma indirecek ve gebeliğinizin rahat geçmesini sağlayacaktır.

Güneş en yakın dostumuz

D vitamini almamızı sağlayan en önemli kaynak Güneş’tir. Güneşli havalarda yarım saat dışarda yürümeniz D vitamini almanıza yardımcı olacaktır. Ancak, açık havada yürüyüş yaparken; kıyafetleriniz güneş ışığının cildinize değmesine engel olacağı için, mümkün miktarda elleriniz, kollarınız ve yüzünüzün açıkta olmasına ve güneşin cildinize nüfuz etmesine olanak sağlamanız önemlidir.

Özellikle sıcak yaz günlerinde, güneşin zararlı etkilerine maruz kalmamak için; gündüz 10:00-12:00 saatleri arasında ve saat 15:00’ten sonra dışarıya çıkmanızda fayda var.
Güneş kremi cildinizde D vitamini oluşumunu engellediği için, güneşe çıktıktan 15-20 dakika sonra, yani cildiniz güneş ışıklarını yeterli oranda emdikten sonra, güneş kremi sürmelisiniz. Aksi takdirde, güneşin altında vakit geçirmenizin faydası olmayacaktır.
Bir diğer doğru bilinen yanlışta; fazla güneşte kalınca, D vitamininin de fazla alınmasına olan inançtır. Ancak bu doğru değildir, vücut sadece yeter miktarda D vitaminini depolar.  D vitamini vücudumuza iki yolla girer. Birincisi cilt yoluyla, yani güneş ışığının cildimizde emilimiyle (Vitamin D3), ikincisi ise beslenme (Vitamin D2) yoluyla D vitamini alırız.Bu nedenle, hamilelik döneminde besin ya da güneş ışığı (özellikle kış aylarında) yoluyla alınan D vitamini yeterli değildir. Hamilelik boyunca ve sonrasında, D vitamini takviyesine ihtiyaç duyulur. D vitamini alımına, hamileliğin üçüncü ayından itibaren başlanmalı ve doğumdan sonra en az 6 ay (emzirme süresince) devam edilmelidir. Doğum öncesi ve doğumdan sonraki dönemlerde annelere uygulanacak D vitamini dozu tek doz olarak 1200 IU (9 damla) olmalıdır.